| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Rise | 6" |
| Base Color | Black |
| Features | For FXSTS Triple Trees / Includes Clamp |
| Product Name | Riser |
| Style | Straight |
| Type | Handlebar |
| Diameter - Thread Size | Stock |
| Riding Style | Street |
| Material | Billet Aluminum |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback | 0" |
| Finish | Anodized |
| Units | Pair |
- Chrome billet aluminum risers feature the unique concept of a removable cover that hides the upper handlebar clamp bolts
- Handlebar clamp bolts included
- For use with handlebars with a 1" diameter in the clamping area
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 1997-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 1988-2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
- Color:
- Black