| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Billet Aluminum |
| Units | Pair |
| Finish | Anodized |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Diameter - Thread Size | 1/2-13 |
| Features | Includes Clamp / For Standard Triple Trees |
| Base Color | Black |
| Type | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Rise | 8" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Product Name | Riser |
| Pullback | 0" |
| Style | Straight |
- Chrome billet aluminum risers feature the unique concept of a removable cover that hides the upper handlebar clamp bolts
- Handlebar clamp bolts included
- For use with handlebars with a 1" diameter in the clamping area
- Made in the USA
- Color:
- Black