| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Red |
| Material | Polyester |
| Inner Lining | Fleece |
| Model | Supertech |
| Base Color | Black |
| Depth | 4-3/10" |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Features | Mesh Pocket |
| Length | 14-1/2" |
| Product Name | Goggle Case |
| Units | Each |
| Width | 15-3/4" |
- Specifically designed to keep goggles and accessories in top condition
- Robust construction with reinforced structured walls and padding for exceptional goggle protection
- Featuring sleek design and Alpinestars logo
- Case features durable, structured walls that prevent collapse under pressure, and modular, pre-curved, removable dividers that accommodate various Supertech molded lenses
- Soft, no-scratch mesh pockets on the lid and spacious full-width outer pocket, ensuring all your goggle accessories are neatly organized
- Holds up to four pairs of pre-curved goggles and spacious enough to fit with Roll-Off systems, making it an ideal choice for both storage and transport
- Durable polyester outer shell resists tearing and scuffing, while the smooth texture ensures easy cleaning
- External Zipper Pocket: Ideal for storing tear-offs or other flat items
- Soft fleece interior prevents scratching and scuffing of lenses
- Features three movable, pre-curved walls with lens pockets allow for customizable organization, perfectly suited for Supertech molded lenses
- Includes a large slip pocket for Vision lenses and tear-offs, a full-width mesh pocket for flat items like tear-offs or lenses, and divided mesh pockets for roll-off canisters, film, visors, or miscellaneous gear
- Horizontal briefcase-style layout provides easy access to contents
- Lid Stays: Keeps the lid open at an angle for convenient access to pockets
- Has padded handle designed for comfortable carrying
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black