| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Rim Diameter | 14" |
| Style | All-Terrain / Desert / Mud / Dirt / Rocks |
| Tire Diameter | 27" |
| Tire Size | 27x11R14 |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Units | Each |
| Mounting Position | Rear |
| Tread Pattern/Model | Blacktail |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | 69J |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 25/32" |
| Width | 11" |
- With thick and deep lugs and a robust tread pattern, the Blacktail can get you up, over, through and around just about any obstacle or terrain
- Shoulder lugs provide sidewall protection and rim guard offers protection for your wheels
- Wide footprint providing excellent traction and enhanced shock absorption
- Superior handling in dirt, mud, rocks, through the woods or in the desert
- Natural rubber compound for long lasting tread life
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 27x11R14