| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Tread Pattern/Model | M1 Evil |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Tire Diameter | 27" |
| Type | Tubeless |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 27x9R14 |
| Units | Each |
| Construction | R (Radial) |
| Style | Sport / Utility |
| Load/Speed-Index | 62J |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tread Depth | 1" |
| Width | 9" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front |
| Recommended Operating PSI | 12 |
- Design makes this tire an unbeatable choice for use in the woods or recreational terrain
- Developed using a special long-lasting compound for ultra wear protection
- Natural rubber compound increases your puncture resistance
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 27x9R14