| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Tire Size | 32x10-14 |
| Units | Each |
| Recommended Operating PSI | 12 |
| Type | Tubeless |
| Rim Diameter | 14" |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | Non-Speed Rated |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Style | Sport |
| Riding Style | UTV |
| Tread Pattern/Model | Mud Evil |
| Tire Diameter | 32" |
| Width | 10" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tread Depth | 2" |
- Designed with aggressive shoulder knobs that wrap around the shoulder for increased side bite and sidewall protection, perfect for digging yourself out of deep ruts
- 2" tread depth provides excellent traction in deep, rutty, mud-filled terrains as well as sure-footed control in smoother, less intense conditions
- Directional tread design makes this tire an unbeatable choice for use in deep mud or recreational terrain
- Designed with an all terrain pattern in a 6 ply rated nylon casing makes this one tough tire
- Natural rubber compound increases your puncture resistance
- Ultra aggressive tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 32x10-14