| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Style | Sport / Utility |
| Rim Diameter | 12" |
| Tire Diameter | 26" |
| Tread Pattern/Model | Radial Pro A/T |
| Type | Tubeless |
| Width | 9" |
| Construction | R (Radial) |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Riding Style | UTV |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 26x9R12 |
| Tread Depth | 22/32" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Load/Speed-Index | 58L |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Units | Each |
- AMS has given this tire all the newest technology that is needed for the newer, bigger side by sides
- Radial casing provides a smooth ride but tough as nails in the woods
- This unique tread design will work in all terrains and still last long
- Features a rim guard to protect aluminum wheels
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 26x9R12