| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Load/Speed-Index | 63N |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Style | General Purpose |
| Type | Tubeless |
| Tread Pattern/Model | Street Fox |
| Tread Depth | 11/32" |
| Mounting Position | Rear |
| Tire Diameter | 25" |
| Construction | R (Radial) |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 20 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 10" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Rim Diameter | 12" |
| Tire Size | 25x10R12 |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
- Protective rim guard to save your rim when rubbing up against a curb
- Radial casing provides a smooth ride
- Long-lasting street-oriented tread design built for ATV's and Side by Side's used at the municipalities, school districts, warehouses, etc.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 25x10R12