| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Size | 26x9-14 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility / Sport |
| Tread Depth | 38/32" |
| Tread Pattern/Model | Swamp Fox Plus |
| Width | 9" |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Tire Diameter | 26" |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | 79J |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
- A twist on the already popular Swamp Fox tire, the Swamp Fox Plus is an ultra-aggressive mud and snow tire
- Natural rubber 6 ply rated tire compound gives superior puncture resistance and extended tread life
- Efficient self-cleaning design conquers the deepest mud and snow with ease
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 26x9-14