| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Style | Sport / All-Terrain / Utility |
| Tire Diameter | 22" |
| Type | Tubeless |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Load/Speed-Index | 47J |
| Width | 11" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Tire Size | 22x11-10 |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 19/32" |
| Tread Pattern/Model | V-Trax |
- Designed with aggressive shoulder knobs that wrap around the shoulder for increased side bite and sidewall protection
- The non-directional tread design makes this tire an unbeatable choice for use on the farm or recreational terrain
- Provides excellent traction in loose loamy terrains as well as sure-footed control on hard-packed conditions
- Designed with an all terrain pattern in a 6 ply rated nylon casing makes this one tough tire
- Natural rubber compound increases your puncture resistance
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 22x11-10