| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Size | 25x12-9 |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility / All-Terrain / Sport |
| Units | Each |
| Width | 12" |
| Rim Diameter | 9" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Tread Pattern/Model | V-Trax |
| Tire Diameter | 25" |
| Tread Depth | 19/32" |
| Load/Speed-Index | 47J |
- Designed with aggressive shoulder knobs that wrap around the shoulder for increased side bite and sidewall protection
- The non-directional tread design makes this tire an unbeatable choice for use on the farm or recreational terrain
- Provides excellent traction in loose loamy terrains as well as sure-footed control on hard-packed conditions
- Designed with an all terrain pattern in a 6 ply rated nylon casing makes this one tough tire
- Natural rubber compound increases your puncture resistance
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 25x12-9