| Specification | Value |
|---|---|
| Size | 10x8 |
| Color/Finish | Silver / Polished |
| Load Capacity | 400 lb |
| Type | Standard Lip |
| Model | Spun |
| Product Name | Wheel |
| Riding Style | ATV |
| Wheel Offset | 3+5 |
| Bolt Hole Pattern | 4/115 |
| Rim Diameter | 10" |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Mounting Position | Rear |
| Finish | Polished |
| Rim Width | 8" |
- Constructed from .190 gauge T-6061 aluminum, heat treated for optimal strength, and polished to a high luster
- Precisely manufactured to maintain a consistent thickness across the profile of the wheel
- Lightweight (less rotating mass) for more available power and light, predictable steering
- Ideal for use in sand, competition and recreational use
- Lightweight, durable and attractive
- Come individually boxed
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987, 1988, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
| 2004-2013 | Yamaha | YFM350 Raptor |
| 1987-2004 | Yamaha | YFM350X Warrior |
| 2014-2015 | Yamaha | Raptor 250 4x2 |
| 2005-2007 | Yamaha | Raptor 350 SE 4x2 |
| 2006-2017 | Yamaha | YFM700 Raptor 700 |
| 2014-2017 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R |
| 2007-2017 | Yamaha | YFM700R Raptor 700R SE |
| 2003-2005 | Yamaha | Banshee 350 LE 4x2 |
| 1987-2015 | Yamaha | YFM 350 Warrior |
| 2005-2013 | Yamaha | YFM 350 X Warrior |
| 2004-2017 | Yamaha | YZ450F |
| 2008-2013 | Yamaha | YFM250 Raptor |
| 2008 | Yamaha | YFM250 Raptor SE |
| 2004 | Yamaha | Raptor 660R LE 4x2 |
| 2001-2005 | Yamaha | Raptor 660R SE 4x2 |
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
| 2008 | Yamaha | YFM250 Raptor SE Custom |
| 2011 | Yamaha | YFM250R Raptor |
| 2007 | Yamaha | YFM700R Raptor GYTR Edition |
| 2006 | Yamaha | Raptor 700R SE 4x2 |
| 2005-2006 | Yamaha | Banshee 350 SE 4x2 |
| 2013 | Yamaha | Raptor 700R 4x2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver