| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 77" |
| Load Capacity | 600 lb |
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Snow / Off-Road / Watercraft / Street |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1-1/2" |
| Product Name | Strap |
| Style | Integra |
| End Type | S Hook |
| Features | Adjustable / with Soft-Hook Tie-Down Strap |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black |
| Tensile Strength | 1800 lb |
- Two-pack of tie-downs featuring patented gradual-release ratchet, full-size S-hooks and soft-tie end
- 1,800-lb. break strength; 600-lb. working load limit
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black