| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Rat Pak |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Style | Integra |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Snow / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV |
| Type | Tie-Down |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Color/Finish | Blue |
| Length | 72" |
| Units | Pair |
| Features | Adjustable / with Soft-Hook Tie-Down Strap |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Load Capacity | 400 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
- Twin pack of ratchet-buckle tie-downs with soft-hook tie-down straps for securing motorcycles, snowmobiles, ATVs and other equipment
- Same features as the original Rat Pak, but with a soft-hook tie-down strap
- Vinyl-coated hooks protect finish
- Ratchet buckles feature safety locks
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Blue