| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Off-Road / Street / Watercraft / UTV |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Product Name | Strap |
| Features | with Soft-Hook Tie-Down Strap / Adjustable |
| Color/Finish | Red |
| Load Capacity | 400 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Style | Integra |
| Length | 72" |
| Material | Nylon |
| Model | Rat Pak |
| Width | 1" |
| Type | Tie-Down |
- Twin pack of ratchet-buckle tie-downs with soft-hook tie-down straps for securing motorcycles, snowmobiles, ATVs and other equipment
- Same features as the original Rat Pak, but with a soft-hook tie-down strap
- Vinyl-coated hooks protect finish
- Ratchet buckles feature safety locks
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red