| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Blue |
| End Type | S Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Riding Style | Off-Road / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / ATV / Watercraft |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| Features | with Soft-Hook Tie-Down Strap / Adjustable |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Length | 69" |
| Style | Integra |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
- Premium-quality cam-buckle tie-downs
- Same features as original tie-downs, but with a soft-hook-extension strap
- 1" aircraft-quality nylon straps
- Patented pressure plate cam-lock buckles
- 1,800-lb. cam-buckle strength
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Blue