| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Watercraft / Off-Road / Snow / ATV / Street |
| Length | 69" |
| Units | Pair |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Features | Adjustable / with Soft-Hook Tie-Down Strap |
| Material | Nylon |
| End Type | S Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Type | Tie-Down |
| Color/Finish | Red |
| Style | Integra |
- Premium-quality cam-buckle tie-downs
- Same features as original tie-downs, but with a soft-hook-extension strap
- 1" aircraft-quality nylon straps
- Patented pressure plate cam-lock buckles
- 1,800-lb. cam-buckle strength
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Red