| Specification | Value |
|---|---|
| End Type | S Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Units | Pair |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / Watercraft / Snow |
| Material | Nylon |
| Model | Rat Pak |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Width | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Ratchet |
| Type | Tie-Down |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Style | Ratchet |
- Ratchet-buckle tie-down straps with safety locks
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black