| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Adjustable |
| Riding Style | Snow / ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Watercraft / Street / UTV |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| End Type | S Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Length | 66" |
| Units | Pair |
| Product Name | Strap |
| Color/Finish | Green |
| Style | Standard |
| Type | Tie-Down |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Width | 1" |
- 1" aircraft-quality nylon straps
- Patented pressure plate cam-lock buckles
- Vinyl-coated S-hooks
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Green