| Specification | Value |
|---|---|
| Duty | Heavy Duty |
| Product Name | Strap |
| Length | 96" |
| Material | Nylon |
| Tensile Strength | 2100 lb |
| Load Capacity | 700 lb |
| Model | X-Series |
| Riding Style | Watercraft / ATV / Off-Road / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV |
| Type | Tie-Down |
| End Type | S Hook |
| Units | Pair |
| Width | 1-1/4" |
| Features | Adjustable |
| Color/Finish | Black |
| Tightening Method | Ratchet |
- Two-pack of heavy-duty ratchet tie-downs featuring full size, vinyl-covered S-hooks; built-in soft hooks and safety clips on both ends
- 2,100-lb. break strength
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black