| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street / Off-Road / ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / UTV |
| Units | Pair |
| Length | 66" |
| Features | Adjustable |
| End Type | S Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 1000 lb |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Width | 1" |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
- Popular Ancra cam-lock buckles
- One vinyl-coated, one zinc-plated S-hook per strap
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black