| Specification | Value |
|---|---|
| Grind | A2 |
| Intake Lift | Shovel: 0.450" Pan: 0.470" |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust / Intake |
| Exhaust Lift | Shovel: 0.450" Pan: 0.470" |
| Product Name | Cam |
| Type | Gear |
| Exhaust Lift at TDC | Shovel: 0.142" Pan: 0.150" |
| Units | Each |
| Intake Lift at TDC | Shovel: 0.156" Pan: 0.164" |
- Cam bolts into 66-84 (except 80-81) Big Twin engines with no head work; on 80-81 engines the height of the stock H-D valve guides restricts spring travel (and cam lift) to .430" or less
- Spring travel and clearance, plus clearance at main bearing boss must be checked on 80 and later models
- More mid-range and high-end power; idle unaffected
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1949, 1950, 1951, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1949-1952 | Harley-Davidson | EL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1965-1969 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1953-1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1965-1969 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1948 | Harley-Davidson | FL |
- Supplier:
- Parts Unlimited