| Specification | Value |
|---|---|
| Intake Lift | 0.370" |
| Intake Close | 55° |
| Intake Duration | 262° |
| Grind | S |
| Application | Intake / Exhaust |
| Intake Open | 27° |
| Exhaust Duration | 262° |
| Exhaust Lift | 0.370" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Cam |
| Units | Each |
| Exhaust Close | 27° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.130" |
| Exhaust Open | 55° |
| Intake Lift at TDC | 0.130" |
- Made in the U.S.A.
- This cam is the Knuckle equivalent of a "B" cam in a Pan/Shovel motor
- Bolt-in performance cam
- Smooth idle, strong pull to 6000 rpm
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1936-1947 | Harley-Davidson | EL |
| 1941-1947 | Harley-Davidson | Knucklehead FL |