| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Passenger |
| Material | Billet Aluminum / Rubber |
| Model | Deep Cut |
| Product Name | Floorboards |
| Length | 7" |
| Units | Pair |
| Width | 4" |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Base Color | Black |
| Features | Adjustable / Peg Mount |
| Riding Style | Street |
| Finish | Anodized |
| Thickness | 1" |
- Machined from two pieces of billet aluminum to create a cutting-edge see-through design
- Adds exceptional style and comfort to your bike
- Includes all mounting hardware
- Models w/ passenger footpegs will require the use of OEM accessory floorboard mounts.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2017 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015-2017 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2010, 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2015, 2017 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Color:
- Black
- MAP:
- Yes