| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | MX / Moto |
| Finish | Raw |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Style | Standard / Throttle-By-Wire |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Silver / Raw |
| Rise | 5" |
| Base Color | Silver |
| Features | Internal Wiring / Knurled Center / Pre-Drilled |
| Material | Stainless Steel |
| Pullback/Sweep | 2-1/8" |
| Units | Each |
| Height | 5" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 30" |
| Center Width | 8" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
- Handcrafted moto handlebars made from stainless steel tubing that is bent, cut and welded into an aggressive styled bar with a comfortable riding position
- Hand finished for a unique look
- Moto style handlebar provides an aggressive yet comfortable riding position
- Made from 1" premium stainless steel tubing
- 1" diameter knurled clamping area
- Will work with both cable and throttle by wire throttle.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider S FXLRS |
| 2025 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 117 |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2025 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLHC |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Low Rider ST FXLRST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy Gray Ghost |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver
- MAP:
- Yes