| Specification | Value |
|---|---|
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Style | Standard |
| Color/Finish | Black / Gloss / Powder-Coated |
| Features | Internal Wiring / Pre-Drilled / Notched for Throttle-By-Wire / Cable Throttle Application / Knurled Center |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Moto / MX / Tall |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 6-7/8" |
| Pullback/Sweep | 2-3/4" |
| Rise | 6-7/8" |
| Base Color | Black |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Finish | Gloss |
| Center Width | 8" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 31" |
- Handcrafted moto handlebars made from stainless steel tubing that is bent, cut and welded into an aggressive styled bar with a comfortable riding position
- Hand finished for a unique look
- Moto style handlebar provides an aggressive yet comfortable riding position
- Made from 1" premium stainless steel tubing
- 1" diameter knurled clamping area
- Will work with both cable and throttle by wire throttle.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black
- MAP:
- Yes