| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 45.5 cm / 18" |
| Thickness | 25 mm / 1" |
| Product Name | Floorboards |
| Width | 14.5 cm / 5-3/4" |
| Application | Driver |
| Color/Finish | Chrome / Black |
| Material | Billet Aluminum |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Chrome |
| Finish | Chrome |
| Model | Method |
| Units | Pair |
- CNC-machined billet floorboard bodies
- Vibration isolating footrests offer enhanced foot traction through Airtrax style rubber tops that feature a proprietary internal structure engineered specifically to absorb vibration associated with V-twin engines
- AirTrax style shift pegs and footpegs are available separately for matching passenger footrests and control arm pegs
- Extended length for added comfort and more foot room
- 18" long x 5-3/4" wide x 1" thick
- Featuring Arlen Ness laser logo
- Sold in pairs
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLI Hydra-Glide Revival |
| 2025 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 117 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 117 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy Gray Ghost |
- Color:
- Chrome
- MAP:
- Yes