| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Braided / Alternate Length |
| Travel | 5" / 12.7 cm |
| Units | Each |
| Product Name | Cable |
| Size | +6" |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Housing Length | 67-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Finish | Natural |
| Type | Clutch |
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available in easy-pull high-efficiency design in standard diameters
- High-efficiency clutch cables reduce lever effort by up to 40%
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1987-1995 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1991 | Harley-Davidson | FXDB-S Dyna Glide Sturgis |
| 1987-1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1988-1995 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1987-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1987-1988 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1987, 1995 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver