| Specification | Value |
|---|---|
| Size | +10" |
| Product Name | Cable |
| Elbow Angle | 90° |
| Finish | Natural |
| Overall Length | 53-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length |
| Units | Each |
| Color/Finish | Silver |
| Cruise | Cruise |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Base Color | Silver |
| Housing Length | 53-1/2" |
| Type | Idle |
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996, 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000-2001 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver