| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Riding Style | Street |
| Size | +6" |
| Style | Alternate Length |
| Housing Length | 46-1/2" |
| Elbow Angle | 90° |
| Overall Length | 46-1/2" |
| Product Name | Cable |
| Finish | Natural |
| Color/Finish | Silver |
| Type | Throttle |
| Cruise | Non-Cruise |
| Base Color | Silver |
| Units | Each |
- Stainless steel cables with clear coating offer that custom look without the fear of damaging areas that the cables come in contact with
- Available with nylon-lined, PVC-coated casings in standard diameters
- Made in the U.S.A.
- Length of throttle and idle cables measures outer housing only, excluding the elbows and/or adjusters.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2003-2005 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver