| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Features | Pre-Drilled |
| Product Name | Handlebar |
| Riser Center to Center Width | 5-1/8" |
| Type/Bend | T-Bar / Drag |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Rise | 7-1/2" |
| Style | Standard |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Width | 33" |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
- Massive 1-1/2" tubing suits the size of the VTX
- The most comfortable drag bar you will ever ride with
- Radius bend softens the look of the conventional drag bar
- Sweptback risers place bar in an easier-to-reach position
- Special width provides reduced steering effort
- Thick tubing walls reduce bar vibration, minimizing hand and wrist fatigue
- Chrome finish
- Bolts directly to your upper triple tree and accepts all stock handlebar controls
- Drilled for internal wiring
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2008 | Honda | VTX1800C |
| 2003-2009 | Honda | VTX1300C |
| 2003-2009 | Honda | VTX1300R |
| 2002-2008 | Honda | VTX1800N |
| 2002-2008 | Honda | VTX1800R |
| 2010, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 | Suzuki | Boulevard 1800 M109R |
| 2006, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Suzuki | VZR 1800 Boulevard |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014 | Suzuki | M109R Boulevard |
| 2008 | Suzuki | M109R2 Boulevard |
- Color:
- Chrome