| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Width | 33" |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Hot Rod / Drag / T-Bar |
| Riding Style | Street |
| Pullback/Sweep | 7" |
| Riser Center to Center Width | 4" |
| Base Color | Silver |
| Features | Pre-Drilled |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 6" |
| Style | Dimpled |
- Baron's Hot Rod Drag Bar gives you an aggressive look that will make you the star
- This thick drag bar has special bends and is lengthened to enhance the aggressive nature of your bike
- Provides additional leverage and improved grip position
- Fabricated from 1-1/4" diameter cold-rolled steel and is polished and chromed
- Fits with stock control lines and installs quickly and easily
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 | Yamaha | XV 1700 A Road Star |
| 1999-2003 | Yamaha | XV1600A Road Star |
| 2004-2009 | Yamaha | XV1700A Road Star |
| 2004-2014 | Yamaha | XV 1600 Road Star |
| 1996-1998 | Yamaha | XVZ1300A Royal Star |
| 1999-2001 | Yamaha | XVZ 1300 A Royal Star |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver