| Specification | Value |
|---|---|
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Style | Standard |
| Base Color | Silver |
| Features | Pre-Drilled |
| Rise | 7-1/2" |
| Riser Center to Center Width | 4" |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Type/Bend | Drag / T-Bar / Radius |
| Width | 33" |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Material | Steel |
| Units | Each |
- Radius bend softens the look of a conventional drag bar
- Sweptback risers place bar in an easier-to-reach position
- Ergonomic bend provides rider with much-improved comfort
- Steering effort reduced by increased leverage
- Large-diameter chrome tubing enhances the bikes aggressive presence
- Increased wall thickness reduces bar vibration, eliminating hand and wrist fatigue
- Work with all stock lines, cables and controls
- Drilled for internal wiring
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 | Yamaha | XV 1700 A Road Star |
| 1999-2009 | Yamaha | XVS1100 V Star 1100 Custom |
| 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016 | Yamaha | XVS650 V Star Custom |
| 2000-2009 | Yamaha | XVS1100A V Star 1100 Classic |
| 2002-2009 | Yamaha | XV1700PC Road Star Warrior |
| 1999-2003 | Yamaha | XV1600A Road Star |
| 2011-2017 | Yamaha | XVS 650 V-Star Classic |
| 2004-2009 | Yamaha | XV1700A Road Star |
| 1998-2010 | Yamaha | XVS650A V Star Classic |
| 2004-2015 | Yamaha | XV 1600 Road Star |
| 1996-1998 | Yamaha | XVZ1300A Royal Star |
| 1999-2001 | Yamaha | XVZ 1300 A Royal Star |
| 1999 | Yamaha | XVS 1100 A V-Star Classic |
| 2012, 2017 | Yamaha | XVS 650 V-Star Custom |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver