| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 1" |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Flat Track / Dirt Track |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Clamping Diameter | 1" |
| End Rise | 4" |
| Pullback/Sweep | 11-1/2" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Color/Finish | Chrome |
| Height | 4" |
| Width | 34-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
- Adds comfort and improves control
- Ergonomic design provides additional leverage, making the bike easier to control
- Allows rider the ability to relax their shoulders
- Flat track racer styling lends itself well to an aggressive size
- Works with all stock controls, lines and cables
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2008 | Honda | VTX1800S |
| 2005-2009 | Honda | VTX1300R |
| 2005-2008 | Honda | VTX1800C |
| 2005-2008 | Honda | VTX1800F |
| 2005-2008 | Honda | VTX1800N |
| 2003-2008 | Honda | VTX1800R |
| 2007-2017 | Yamaha | XVS1300A V Star 1300 Tourer |
| 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 | Yamaha | XVS1300 V Star 1300 |
| 2010, 2016, 2017 | Yamaha | XVS 1300 V-Star |
- Color:
- Silver