| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Height | 8" |
| Width | 32" |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 8" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Material | Steel |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Each |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 16-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise | 8" |
| Type/Bend | Touring |
| Base Color | Silver |
| Product Name | Handlebar |
- Uniquely shaped and specially designed for long cruises and touring
- Eliminate stress and pain in the lower back with a new and improved rider position
- Make those last 100 miles feel like a breeze
- Width: 32", rise: 8", pullback: 16-1/2"
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2009 | Yamaha | XVZ1300TF Royal Star Venture |
| 2007-2017 | Yamaha | XVS1300A V Star 1300 Tourer |
| 2005-2009 | Yamaha | XVZ1300CT Royal Star Tour Deluxe |
| 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 | Yamaha | XVS1300 V Star 1300 |
| 2010-2013 | Yamaha | XVZ 1300 Royal Star Venture |
| 2010, 2016, 2017 | Yamaha | XVS 1300 V-Star |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver