| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Product Name | Tire |
| Tread Depth | 18/32" |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Tread Pattern/Model | Mud-Terrain T/A KM3 |
| Tire Diameter | 32" |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Rim Diameter | 14" |
| Max Bead Seating PSI | 40 |
| Tire Size | 32x10R14 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Style | Mud |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Width | 10" |
- Delivers extreme toughness and traction, through mud and loose soil, with the terrain-attack tread design
- Linear flex zones allow the tire to flex and envelop objects in aired-down driving situations
- Tough sidewall rubber and its advanced deflection design help resist splitting and bruising
- Advanced UTV-specific tread compounds enhance grip on rock and slick surfaces
- Mud-phobic bars help release compacted mud for continued traction
- Steady tread blocks help provide foundation in rocky conditions
- Terrain-attack tread blocks grip from any angle of approach
- Built with steel-belted radial construction
- Q-rated for speeds up to 99 mph
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 32x10R14