| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Off-Road / Bicycle / Watercraft / Street / UTV |
| Units | Each |
| Length | 30.5 cm / 12" |
| Volume | 800 cubic inch / 13.1 liter |
| Weight | 3 lb / 1.36 kg |
| Product Name | Cooler Bag |
| Width | 9-1/2" / 24 cm |
| Height | 25.4 cm / 10" |
| Type | Trunk / Rear Rack |
| Color/Finish | Black |
- A soft cooler that that is mountable to the front or rear rack of a bicycle, ATVs, scooters, kayaks, and other forms of transportation
- This portable cooler is a great way to store drinks and food for a picnic, a day of fun in the sun, or when you go camping
- Puncture resistant outer shell (made with reinforced scrim material)
- Overall construction is RF welded to make it extra durable and watertight when upright
- Holds up to one pack of 12-ounce cans or twelve 16-ounce bottles and up to 5 lb of ice
- Reflective accents for safety when traveling at night
- Waterproof liner
- Multi-use straps and hooks
- Includes a very useful bottle opener
- Easy to clean, light to carry, simple to store
- Inside dimensions approximately 8" x 11" x 9"
- Color:
- Black