| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Mount |
| Length | 6" / 15.2 cm |
| Material | 840D Nylon |
| Height | 1" / 25.4 mm |
| Weight | 3.53 oz. / 100 g |
| Type | Phone |
| Riding Style | Bicycle |
| Model | Handy Andy 5 |
| Mounting Position | Handlebar |
| Units | Each |
| Width | 3-3/8" / 85.8 mm |
| Color/Finish | Black |
- Easily attaches to stem using two durable hook and loop straps (straps are removable)
- Fits all 5" smartphones with or without a case
- Utilize the phone's touch screen through protective window
- Reflective logo
- Dual zipper
- Removable cushioned spacer for larger sized phone cases (up to 1")
- Space has sleeve to hold ID, credit card, money, etc.
- Remove straps to use as a phone pouch in a jersey pocket
- Max phone dimensions: 5-3/4" x 3" screen size
- Water resistant
- 840 denier nylon/TPU cover
- iPhone 7 and 8 default home button does not read through plastic window.
- Color:
- Black