| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 227 g / 8 oz. |
| Volume | 110 cubic inch / 1.8 liter |
| Length | 20.3 cm / 8" |
| Material | 840D Nylon |
| Mounting Position | Seat |
| Product Name | Saddle Bag |
| Riding Style | Bicycle |
| Model | Momentum |
| Size | XL |
| Width | 2-1/2" / 63.4 mm |
| Color/Finish | Black |
| Height | 12.7 cm / 5" |
| Units | Each |
- With a narrow contoured design, the Momentum seat bag fits snugly between the seat post and saddle without interfering with the rider
- Uses two quick disconnect buckles with straps that run through the seat rails and under the bag
- Sports a taillight mount and reflective striping/accents
- Size:
- XL
- Color:
- Black