| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 5-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 3/4" |
| Type/Bend | Frisco |
| Base Color | Silver |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled / Cable Throttle Application |
| Material | Chromoly |
| Color/Finish | Chrome |
| Rise | 7" |
| Units | Each |
| Width | 28-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Finish | Chrome |
| Style | Universal |
| Clamping Diameter | 1" |
- 1" OD x .120" (3 mm) wall with seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision-mitered and TIG-welded
- For aftermarket/custom applications
- Not notched for TBW applications.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome