| Specification | Value |
|---|---|
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Width | 30-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Cable Throttle Application / Smooth, Unknurled / Notched for Throttle-By-Wire / Slotted |
| Height | 2-1/4" |
| Material | Chromoly |
| Finish | Gloss |
| Clamping Diameter | 1" |
| End Rise | 1-3/4" |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Rise | 2-1/4" |
| Center Width | 5" |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Tracker |
- Injection-molded, reinforced nylon plug in the bar end on the throttle side lets the handlebar work with select stock and aftermarket single- and dual-cable throttles; simply remove for TBW compatibility
- Seamless, thick-walled 0.120" (3 mm) 4130 chromoly construction
- Precision mandrel-bent tubing for precise alignment and comfortable ergonomics
- Milled slots on bar ends and clamping area for clean internal wire routing
- Notched and internally tapered right-side bar end accepts Harley Throttle-By-Wire control module
- Precision mitered, TIG welded tube joints
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black