| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Material | 600D Polyester |
| Width | 9-1/4" |
| Base Color | Black |
| Features | Expandable |
| Height | 7" |
| Length | 18-1/2" |
| Product Name | Tool Bag |
| Closure | Hook and Loop |
| Color/Finish | Black |
| Model | Exfil |
| Units | Each |
- Built to hold all the on-the-road essentials and still fit into Biltwell's EXFIL-7 bag
- Internal zipper pouch for small items
- Highly abrasion-resistant 600 denier polyester nylon outer shell
- Heavy-duty hi-vis orange nylon interior lining
- 2 enclosed translucent rip-stop compartments and 1 larger "junk drawer" pocket
- Includes 7 deep elastic socket holders and 5 angled wrench pockets
- Pockets engineered from more durable rip-stop fabric
- Bundles together with expandable G-hook-and-loop nylon strap closure
- Closed dimensions 9.25 x 7.0"; 18.5 long when opened flat
- Tools not included.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black