| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Backpack |
| Volume | 18 liter |
| Width | 11-1/2" |
| Depth | 10" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Base Color | Black |
| Height | 18" |
| Model | Exfil-48 |
| Units | Each |
| Features | MOLLE System |
| Type | Sissy Bar |
- 1680 denier ballistic nylon outer chassis with PVC coating outer shell
- PVC-treated heavy-duty bottom and lower side panels resist water and dirt
- Padded laptop sleeve with elastic retainers in the main compartment
- Upper exterior compartment features a zipper pouch for keys and incidentals
- Molded nylon buckles on cinch straps for speedy mounting on sissy bars
- External straps can be used to add a bedroll, jacket or skateboard to the bag
- 6 heavy-duty, bar-tacked lashing points for loading and mounting options
- Padded shoulder straps and BioFoam back with ventilated panels for airflow and comfort
- Holds 48 - 12oz cans
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black