| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 28.6 mm / 28,6 mm (1-1/8") / 1-1/8" |
| Color/Finish | Satin / Black |
| Pullback | 0 mm / 0" / 0 mm (0") |
| Riding Style | Street |
| Rise | 8" / 20,5 cm (8") / 20.5 cm |
| Material | Steel |
| Model | Murdock |
| Style | Straight |
| Finish | Satin |
| Product Name | Riser |
| Units | Pair |
| Type | Handlebar |
| Base Color | Black |
- Investment-cast one-piece steel bar clamp accepts 1-1/8" O.D. handlebars
- 0.120" (3 mm) wall x 1" O.D. 4130 chromoly uprights
- CNC lathe-turned mounting bases accept 1/2-13 t.p.i. stock and aftermarket mounting hardware
- Mounting holes on 3.5" centers to fit most stock and select aftermarket H-D fork trees
- Pullback Murdock risers feature mandrel-bent uprights for two inches of rearward bar offset—perfect for reducing reach for shorter riders
- TIG welded and hand polished before polishing
- Stainless-steel 5/16-18 t.p.i. bar clamp hardware
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black