| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled / Slotted |
| Width | 30-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 5" |
| Rise | 2-1/4" |
| Style | Universal |
| Type/Bend | Tracker O/S |
| End Rise | 1-3/4" |
| Material | Chromoly |
| Product Name | Handlebar |
| Units | Each |
| Height | 2-1/4" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Riding Style | Street |
- Manufactured from 1" OD x 0.120 wall seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision mitered and TIG welded
- If grip sets aren't installed, bars will be 1-1/8" shorter than listed
- These bars will not mount to normal 1 clamps found on the majority of stock and aftermarket risers
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver