| Specification | Value |
|---|---|
| Lens Color/Finish | Clear |
| Frame Width | 145 mm |
| Gender | Unisex |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Size | One Size |
| Features | Anti-Fog |
| Lens Height | 35 mm |
| Lens Width | 65 mm |
| Base Color | Black |
| Type | Clear Lens / Convertible |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black / Matte |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Material | Polycarbonate / Grilamid Tr90 |
| Size Group | Adult |
| Product Name | Sunglasses |
| Temple Width | 117 mm |
| Model | Decoder 2 |
| Finish | Matte |
| Lens | Single |
| Bridge Width | 10 mm |
- Polycarbonate frame with removable neoprene foam backing
- Temples can be replaced with included strap, transforming the sunglasses into goggles
- Feature VLT rate 85%-32%
- Shatter-resistant, anti-fog polycarbonate lenses provide 100% UVA/UVB protection
- Carry case with microfiber cleaning cloth included
- Does not accept prescription lenses
- MAP:
- Yes
- Size:
- One Size
- Color:
- Black