| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Size | Large Frame |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Frame Width | 139 mm |
| Finish | Gloss |
| Riding Style | Street / Bicycle / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Temple Width | 120 mm |
| Lens | Single |
| Material | Grilamid Tr90 / Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
| Lens Width | 63 mm |
| Model | Desperado |
| Product Name | Sunglasses |
| Lens Height | 42 mm |
| Units | Each |
- Wrap-style sunglasses perfect for larger heads
- Floats in water
- Gloss black Grilamid TR-90 frame
- Frames feature closed-cell foam
- Anti-fog, shatter-resistant, polycarbonate lenses provide 100% UVA/UVB protection
- Microfiber carrying pouch included
- Do not accept prescription lenses
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black