| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black / White |
| Color/Finish | Black / Gloss / Matte / White |
| Riding Style | Bicycle / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Material | TR90 / Polycarbonate |
| Lens Color/Finish | Mirror / Red / Clear / Smoke Black Red Revo / Yellow |
| Model | Freewheel |
| Lens | Single |
| Size Group | Adult |
| Bridge Width | 23 mm |
| Features | Interchangeable Lens / Scratch Resistant / Shatter Resistant |
| Frame Width | 148 mm |
| Lens Width | 143 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Units | Each |
| Finish | Matte |
| Lens Height | 57 mm |
- TR90 frame
- Non-Slip temple design
- Shatter resistant polycarbonate lenses
- Anti-scratch lenses
- Four interchangeable lenses allow for use at any time of the day
- Vented lenses and frame for maximum ventilation
- 100% UV protection
- Microfiber pouch included
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black