| Specification | Value |
|---|---|
| Lens | Single |
| Material | Polyurethane / Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
| Features | Anti-Fog / Shatter Resistant |
| Finish | Gloss |
| Frame Width | 165 mm |
| Lens Width | 139 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Foam Construction | Double Layer |
| Gender | Unisex |
| Lens Height | 48 mm |
| Base Color | Black |
| Lens Color/Finish | Amber |
| Product Name | Goggles |
| Size | Large Frame |
| Bridge Width | 15 mm |
| Model | Night Hawk |
| Type | Over Glasses |
- The perfect goggles for riders who wear prescription glasses
- Side groove allows goggle to fit over most prescription glasses
- Anti-fog polycarbonate lenses are scratch-resistant and offer 100% UVA/UVB protection
- Flexible polyurethane frame with a double layer of neoprene and open-cell foam
- A carrying pouch and cleaning cloth are included
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black