| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Shatter Resistant / Anti-Fog |
| Frame Width | 165 mm |
| Lens Width | 139 mm |
| Model | Night Hawk |
| Material | Neoprene / Polyurethane |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Size Group | Adult |
| Bridge Width | 15 mm |
| Lens | Single |
| Foam Construction | Double Layer |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
| Lens Height | 48 mm |
| Product Name | Goggles |
| Type | Yellow Lens |
| Units | Each |
| Lens Color/Finish | Yellow |
| Color/Finish | Black / Gloss |
- Fits over most RX glasses and comes with a single anti-fog lens
- Neoprene and open cell foam for added comfort and to seal out wind and dust
- Shatter resistant polycarbonate lenses
- 100% UV protection
- Polyurethane frame
- Double layer neoprene foam
- Includes carry case and microfiber cloth
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black